ההבדל בין חיתוך CNC לחיתוך לייזר

סוגי החיתוך השונים עשויים להיות מבלבלים למדי עבור מי שחסר ידע וניסיון בתחום. במאמר זה, נבדיל בין שני סוגי חיתוך נפוצים- CNC ולייזר. על מנת להבין את ההבדלים בין שתי השיטות, נפרט אודות כל אחד מהן.

ההבדל בין חיתוך לייזר לחיתוך CNC

 

חיתוך לייזר

חיתוך הלייזר מתבצע באמצעות קרן לייזר. היתרונות בסוג חיתוך זה רבים מאוד. בין השאר, השימוש בלייזר כאמצעי לחיתוך שומר על סביבת עבודה נקייה לחלוטין- לא ניתזים שבבים כלל בעקבות החיתוך. בכך, גם אין בזבוז של חומר כפי שקורה בסוגי חיתוך אחרים, ובנוסף לכך אין צורך בשיוף של שפת החיתוך לאחר הפעולה. הלייזר מאפשר חיתוך עדין ומדויק, והוא משמש כאשר יש צורך בחיתוך עדין יחסית (דיוק של 0.02 מ"מ) של סוגי חומרים שונים. בין השאר, יכולה קרן הלייזר לחתוך פליז, עץ, פלסטיק, שיש וכן סוגים שונים של מתכת.

בדומה לחיתוך הCNC, גם קרן הלייזר מכוונת על ידי מחשב שתוכנת מראש לדוגמאות מסוימות. הקרן הינה בעלת הספק גבוה מאוד אשר מאפשר לה לחתוך גם חומרים קשים יחסית. בפועל, החיתוך מתבצע על ידי המסה או אידוי של החומרים על ידי קרן הלייזר החזקה.

CNC

המונח CNC הינו ראשי תיבות של Computer Numerical Control. אם כן, חיתוך CNC הינו חיתוך המתבצע על ידי מחשב, אשר מתוכנת לחתוך על פי דוגמה מסוימת. המחשב הוא שמניע את הכלי שמיועד לחיתוך- לרוב מקדחה או מחרטה. בעבר נדרשו שרטוטי נייר עבור מכונות הCNC, אך כיום ניתן לתכנת את המחשב כך שיחתוך את אותה הדוגמא פעמים רבות. המערכת יודעת גם לבצע בעצמה בקרת איכות על התוצר באמצעות חיישנים, כך שהתוצאה המתקבלת היא מדויקת ואיכותית. השימושים בפועל של חיתוך CNC הם רבים ומגוונים. ניתן להשתמש במערכות אלה על מנת לייצר ריהוט מתכת כמו גדרות, פרגולות, ספסלים, חלונות, דלתות וכן לשם הוספת אלמנטים עיצוביים לכל משטח מתכת- למעשה, כל חיתוך שדורש דיוק של כ-1 מ"מ. מכונות CNC נפוצות מאוד בתעשייה, כיוון שהן יכולות לחתוך את אותה הדוגמה בכמויות גדולות.

Add comment


2 + 2 =