משקפי מגן כאמצעי בטיחות ראשי בעת שימוש בלייזר

בשנים האחרונות הפך השימוש בלייזר בסביבת עבודה תופס תאוצה בתחומים רבים. למשל, לייזר ברפואה, לייזר בתעשייה, לייזר בתחומי ביטחון, לייזר לטובת מדידות וגם תחום החיתוך בלייזר לנפוץ מאוד וישנם מוצרים רבים אשר עברו חיתוך בלייזר בזמן שנוצרו. לחיתוך בלייזר יתרונות רבים – החל מהדיוק המרבי, האפשרויות הכמעט אינסופיות לחיתוך והמהירות.

אחת הסכנות בעבודה בלייזר היא השפעת הקרינה על העיניים (בין אם מחשיפה ישירה ובין אם מחשיפה לא ישירה). הסכנות כוללות, בין היתר פגיעות בקרנית, בעדשה או ברשתית. פגיעת אלומת לייזר בעין יכולה לגרום לפציעה חמורה עד כדי עיוורון.

על פי תקנות ארגון הפיקוח על העבודה – מסירת מידע והדרכת עובדים 1999 ועל פי תקנות הבטיחות בעבודה (גהות תעסוקתית ובטיחות העוסקים קרינת לייזר) התשס"ה – 2005), כלל העוסקים בעבודה עם לייזר מחויבים בהדרכת בטיחות בלייזר.

אחד מכללי הבטיחות החשובים לעבודה בלייזר הוא הרכבת משקפי מגן, המתאימים לאורך הגל של קרינת הלייזר ולעוצמתה. ובאמת, למה עליכם  להסתכן באיבוד ראייה שאפשר בקלות להגן עליה ע"י לבישת משקפי מגן או משקפי בטיחות שיבטיחו כי העיניים שלכם לא יפגעו?

במה שונים משקפי המגן ממשקפיים רגילים?

למשקפי המגן שלכם מטרה אחת והיא – להגן על הראייה שלכם, המשקפיים עומדים בסטנדרט הבטיחות הכי מחמיר שקיים. גם העדשות וגם המסגרת עמידים ללחצים ובפני השפעות חיצוניות. חשוב לציין שלא כל משקף שנראה כמו משקף מגן הוא כזה ולא כל משקף מגן מתאים לכם. יש להתאים את משקף המגן לתחום העבודה שלכם ובהתאם לאביזרים והמיכון  בו אתם משתמשים במהלך העבודה.S

משקפי מגן כנגד לייזר

מטרת משקפי המגן היא להגן על העין מפני קרינת לייזר ברמה שמעל לחשיפה המרבית המותרת, תוך שמירה על ראיה סבירה לאדם המרכיב אותה. משקפי המגן ללייזר יהיו ייחודיים ללייזר מסוים – בהתאם לאורך הגל שלו ולעוצמתו.

תו התקן המקובל הארץ למשקפי מגן ללייזר הוא – ת"י 4141, תו תקן המאמץ בתוכו את התקנים האירופאיים EN 207-208.

הסימנים שעל משקפי המגן

הסימנים שעל משקפי המגן ניתנים בתאם לסווג הלייזר עצמו בהתאם לתחום ספקטראלי, דרגות סיכון, רציף או פולסי.

D- רציף
I – פולסי- כאשר אורך פולס הינו בין מיקרו שניה ל- 0.25 שניה.
R – פולס ענק – מננו שנייה ועד למיקרו שניה.
M – Mode coupled laser – פולסים קצרים ביותר – פחות מננו שניה לפולס.
L – מספר המתאר את העוצמה הנדרשת למשקפיים בהתאם לרמת הבליעה הנדרשת, בארוך הגל של הלייזר ובהתאם לטיפוס הלייזר.

לסיכום

הראייה שלכם היא יקרה. אל תסכנו אותה בלי סיבה מוצדקת. אל תאבדו את מאור עיניכם רק בשל העובדה שהתעצלתם /ואו שכחתם להביא את משקפי המגן שלכם. למרות שאולי הם לא נראים כך – משקפי המגן, שלפעמים קצת מציקים ולפעמים קצת לא נוחים, עושים את עבודתם. כל שעליכם לעשות זה לוודא ולדאוג שיש ברשותכם את סוג המשקפיים הנכון ולהשתמש בהם בעת העבודה.

 

 

Add comment


1 + = 6